flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
12
quantity
Product details
Category
  • A multi-functional printer to print shipping label, product label, barcode label, labels for other purpose. Able to print minimum of 0.75" & maximum of 4.25" in width, minimum of 0.4" & maximum of 90" in length. Support roll paper loaded inside the printer & fanfold paper loaded from back of the printer. Printing speed is 5 inches per second.
UPC 769923972831
Brand Arkscan
Color Beige
Duplex Simplex
Model Name 2054A-LAN
Paper Size 4 x 6", 2.25 x 1.25" and all sizes Inches
Resolution 203 DPI
Color Depth 1 bpp
Item Weight 47 Ounces
Print media Labels
Display Type LCD or LED
Manufacturer Arkscan
Model Number 2054A-LAN
Model Series 2054A
Printer Type Thermal
Warranty Type limited warranty
Control Method Remote
Controller Type iOS
Number of Trays 2
Total Usb Ports 1
Compatible Devices Laptops, PC
Dualsided printing No
Hardware Interface USB
Maximum Media Size 4 x 6 inch
Total USB 20 Ports 1
BW Pages per Minute 60.00
Printer Output Type Monochrome
Warranty Description One year limited warranty for part and labor
Output sheet capacity 90
Color Pages per Minute 60 ppm
Maximum Sheet Capacity 1
Number of Ethernet Ports 1
Item Dimensions D x W x H 8"D x 6.5"W x 5.75"H
Printer Connectivity Type Ethernet
Additional Printer Functions Print Only
Maximum print Resolution Color 203 DPI
Maximum Copy Speed Black and White 60 ppm